Aktualności

Po blisko 2 latach zakończył się remont zabytkowego budynku Akademii Muzycznej w Katowicach. Z tej okazji 4 kwietnia 2016 roku w odnowionej Auli im. Bolesława Szabelskiego odbył się uroczysty koncert z udziałem artystów norweskich z Akademii im. Edwarda Griega, z Uniwersytetu w Bergen.

 

Koncert rozpoczął się o godz. 17.00 częścią oficjalną, podczas której prof. dr hab. Ewa Chojecka przedstawiła historyczne aspekty powstawania polichromii w Auli oraz specyfikę prac konserwatorskich.
Część koncertowa rozpoczęła się od wystąpienia prof. Juliana Gembalskiego, który wykonał Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha oraz własne improwizacje na zbudowanych w ramach projektu przez pracownię Antona Škrabla organach piszczałkowych.

 

Goście z Norwegii zaprezentowali utwory kompozytorów norweskich różnych epok. Pani Hilde Haraldsen Sveen wykonała 4 pieśni XIX-wiecznego kompozytora Carla Arnolda przy akompaniamencie fortepianowym Torleifa Torgersena. Następnie Ricardo Odriozola wykonał na skrzypcach utwór „Inventiones”, autorstwa współczesnego kompozytora Ketila Hvolsa. Skrzypkowi towarzyszyły przy fortepianie Einar Rottingen.

 

Na zakończenie koncertu wystąpili Steinar Saetre (saksofon) i Eivind Waage Austad (fortepian), którzy zagrali utwór Jonnathana Greena „Body and soul”.

 

Kontakt

(tematyka związana z projektem)


tel. +48 32 77 92 119
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biuro projektu

Akademia Muzyczna w Katowicach
ul. Zacisze 3, 40-025 Katowice (pokój nr 3)