Aula historycznie

Projekt „Rewitalizacja zabytkowego obiektu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach” jest realizowany w neogotyckim rozległym gmachu Akademii, usytuowanym przy ul. Wojewódzkiej 33 w Katowicach. Budynek został wzniesiony w latach 1899-1901 według projektu Alberta Weissa, jako szkoła rzemiosł budowlanych. W latach 20-tych ubiegłego wieku budynek był siedzibą Sejmu Śląskiego. Pierwsza historyczna sesja Sejmu Śląskiego odbyła się w nim 10 października 1922 roku. 

 

Z zachowanych materiałów źródłowych wynika, że Aula pełniąc funkcję siedziby Sejmu Śląskiego w latach 1922-1929 posiadała niezwykle bogatą polichromię z przedstawieniami postaciowymi, licznymi herbami oraz ornamentalną. Malowidła zostały wykonane przez wrocławskiego malarza i architekta Emila Noellnera między rokiem 1904 a 1907. Po wojnie polichromie były kilkakrotnie zamalowywane. W wyniku realizacji projektu przeprowadzono ich szczegółową rekonstrukcję.

 

Wśród licznych malowideł na szczególną uwagę zasługuje zrekonstruowana polichromia ścienna św. Jadwigi, patronki historycznego Śląska. Polichromia została przedstawiona w układzie symetrycznym 3-polowym. Po lewej stronie został namalowany zamek książąt oleśnickich w Oleśnicy, natomiast po prawej drewniany kościół św. Wawrzyńca z Mikulczyc. W centrum polichromii została umieszczona postać św. Jadwigi z miniaturą kościółka i cyrklem w prawej ręce oraz zwojem rysunku architektonicznego w lewej. U stóp św. Jadwigi siedzą dwie postaci: po lewej stronie architekt z ołówkiem w ręku i księgami, natomiast po prawej murarz z kielnią, węgielnicą i łomem. W tyle postaci umieszczono w tarczach: cyrkiel z trójkątem oraz kielnię i młotek. Ponad tarczami przedstawiono białego orła w koronie w formie godła. Jest to polichromia o bogatej symbolice, nawiązująca do dawnych cechów budowlanych.

 

W ramach projektu została wydana publikacja pod nazwą „Nowa polifonia sztuki i historii”, opracowana przez prof. dr hab. Ewę Chojecką, poświęcona historii zabytkowego budynku Akademii Muzycznej w Katowicach, w szczególności Auli im. Bolesława Szabelskiego. Opracowanie skupia się głównie na dekoracjach malarskich Auli, odkrywanych na nowo podczas kompleksowych prac konserwatorskich. Publikacja zawiera szczegółowy opis i wyjaśnienie symboli odtwarzanych zdobień i polichromii.

 

Zapraszamy do lektury publikacji.

 

1. Aula po zakończonych pracach remontowo-konserwatorskich

 

 

2. Aula w trakcie prac remontowo-konserwatorskich

Kontakt

(tematyka związana z projektem)


tel. +48 32 77 92 119
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biuro projektu

Akademia Muzyczna w Katowicach
ul. Zacisze 3, 40-025 Katowice (pokój nr 3)