Podstawowe informacje o projekcie

Projekt „Rewitalizacja zabytkowego obiektu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach” jest realizowany w neogotyckim rozległym gmachu Akademii, usytuowanym przy ul. Wojewódzkiej 33 w Katowicach. Budynek został wybudowany w latach 1899-1901 według projektu Alberta Weissa, jako szkoła rzemiosł budowlanych. W latach 20-tych ubiegłego wieku budynek był przedwojenną siedzibą Sejmu Śląskiego. Pierwsza historyczna sesja Sejmu Śląskiego odbyła się 10 października 1922 roku właśnie w tym budynku.


Projekt realizowany jest w okresie 01.03.2014 – 30.04.2016 ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”. W ramach projektu zaplanowano prace remontowo-budowlane i konserwatorskie oraz wyposażenie auli, w szczególności:

 

  1. remont wnętrza Auli im. Bolesława Szabelskiego, usytuowanej na II piętrze budynku wraz z odtworzenie zabytkowych polichromii, wystroju i wyposażenia
  2. zakup i montaż organów w auli
  3. remont dachu wraz z elementami stropów poddasza budynku, w tym usprawnienie wentylacji grawitacyjnej.
  4. remonty konserwatorskie - renowacja elewacji budynku z konserwacją głównych drzwi wejściowych oraz wymianą i konserwacją stolarki okiennej.
  5. remont ogrodzenia otaczającego budynek.

 

Projekt obejmuje nie tylko prace remontowe i konserwatorskie w zabytkowym budynku, ale jego istotnym celem jest także rozszerzenie współpracy artystycznej i akademickiej z partnerem norweskim - Uniwersytetem w Bergen. Tym samym projekt przyczyni się do wzmocnienia współpracy dwustronnej pomiędzy Polską a Państwem-Darczyńcą.

 

Kontakt

(tematyka związana z projektem)


tel. +48 32 77 92 119
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biuro projektu

Akademia Muzyczna w Katowicach
ul. Zacisze 3, 40-025 Katowice (pokój nr 3)