Aula w nowej odsłonie

Dzięki realizacji projektu „Rewitalizacja zabytkowego obiektu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach” Aula im. Bolesława Szabelskiego odzyskała dawny blask. W wyniku prac remontowych i konserwatorskich światło dzienne ujrzały wyjątkowe ornamenty i zdobienia Auli. Zostały zainstalowane także specjalnie zaprojektowane nowe organy, podkreślające jej unikalne walory wizualne.

 

Jest to wyjątkowa Aula nie tylko ze względu na walor estetyczny, ale także wymiar historyczny. W okresie międzywojennym w budynku mieściła się pierwsza siedziba Sejmu Śląskiego, a w Auli 10 października 1922 odbyła się pierwsza sesja Sejmu Śląskiego. Aula zlokalizowana jest w budynku Akademii Muzycznej przy ul. Wojewódzkiej 33a w Katowicach.

 

Od kwietnia 2016 roku w odrestaurowanej Auli im. Bolesława Szabelskiego odbywają się liczne wydarzenia artystyczne, kulturalne i edukacyjne. Poniżej prezentuje wykaz wybranych cyklicznych wydarzeń, organizowanych w Auli.

 

 

„Muzyczna Akademia Seniora”

„Muzyczna Akademia Seniora” ma na celu zapoznanie słuchaczy z różnymi typami głosu ludzkiego oraz instrumentami – ich skalą, budową, historią, sposobami artykulacji, cechami charakterystycznymi. W ramach akademii odbędzie się corocznie ok. 10 wykładów, prelekcji ilustrowanych muzyką. Wykłady na temat podstaw muzyki w przystępny sposób przybliżą techniczne i estetyczne wymiary sztuki dźwięków. Ćwiczenia obejmą m.in. „Śpiewnik domowy”, którego celem jest przywrócenie zwyczaju domowego, amatorskiego muzykowania.

 

 

Warsztaty muzykoterapeutyczne i koncerty integracyjne dla osób niepełnosprawnych

Celem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi jest praca nad procesami poznawczymi, takimi jak pamięć, uwaga, ekspresja emocjonalna oraz kompetencjami społecznymi poprzez wspólne muzykowanie, improwizację i realizację ćwiczeń muzycznych.


Celem koncertów, oprócz roli terapeutycznej, jest integracja osób niepełnosprawnych oraz uspołecznienie dzieci i młodzieży korzystających z placówek terapeutycznych i szkolnych oddziałów integracyjnych. Dla dzieci zdrowych wspólny udział w koncercie jest lekcją tolerancji i poszanowania osób niepełnosprawnych.

 

 

Recitale muzyki organowej i zwiedzanie Muzeum Organów Śląskich

Muzeum Organów Śląskich to jedyne muzeum w Polsce i Europie Środkowej poświęcone tym instrumentom. Recitale muzyki organowej połączone ze zwiedzaniem muzeum będą wydarzeniami unikalnymi, niedostępnymi nigdzie więcej na rynku. Uczestnicy wydarzeń będą mieli okazję posłuchać muzyki organowej, zapoznać się z dorobkiem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz unikatowymi eksponatami muzealnymi, ikonografią i dokumentacja poświęconą tym wyjątkowym instrumentom.

 

Rocznie planowanych jest ok. 8 recitali muzycznych z wykorzystaniem nowo zakupionych organów.

 

 

Koncerty dyplomowe studentów Akademii Muzycznej

Koncerty dyplomowe są dla publiczności okazją do poznania twórczości różnych kompozytorów z różnych epok, utworów komponowanych na różne instrumenty i głosy ludzkie. Dyplomanci każdorazowo przedstawiają własną interpretację wybranych dzieł.

 

 

„Młoda Muzyczna Akademia”

„Młoda Akademia Muzyczna” zostanie skierowana do szkół muzycznych w województwie śląskim. W ramach zajęć poruszona zostanie tematyka nie ujęta w programach szkolnych, obejmująca zagadnienia od muzyki dawnej, poprzez muzykę kościelną, muzykę nową, dyrygenturę, specyfikę pracy w orkiestrze aż do sposobów zwalczania tremy. Zajęcia poszerzone zostaną o indywidualne konsultacje uczniów z wykładowcami akademickimi.

 

 

„Akademia Przedszkolaka”

„Akademia Przedszkolaka” skierowana zostanie do dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Zajęcia pozytywnie wpłyną na rozwój wrażliwości i doświadczeń muzycznych małych dzieci oraz pozwolą na kształtowanie zainteresowania muzyką. Dzięki podkreśleniu wartości tkwiących w muzyce i zabawach ludowych dzieci będą się uczyły także poszanowania tradycji. Czynny udział w zabawach o charakterze obrzędowym pozwoli najmłodszym lepiej zrozumieć sens muzyki ludowej.

 

 

Wydarzenia artystyczno-kulturalne o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym

W odnowionej auli odbywać się będą m.in. liczne:

  • koncerty prezentujące twórców z wybranych krajów i epok,
  • wieczory muzyki gitarowej
  • warsztaty wokalne i instrumentalne
  • koncerty w ramach konferencji i sesji naukowych
  • występy studentów, pedagogów akademii Muzycznej i gości zagranicznych
  • koncerty muzyki dawnej, koncerty świąteczne i wiele innych

Kontakt

(tematyka związana z projektem)


tel. +48 32 77 92 119
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biuro projektu

Akademia Muzyczna w Katowicach
ul. Zacisze 3, 40-025 Katowice (pokój nr 3)