Aktualności

W ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej EOG realizowany jest projekt partnerski z Instytutem Muzycznym Uniwersytetu w Bergen pn.„Edward Grieg i jego czasy”. W dniu 23.11.2015 r. odbędą się warsztaty muzyczne dla studentów akademii muzycznych, które uwieńczy koncert otwarty kompozycji Griega w wykonaniu najlepszych uczestników warsztatów, natomiast 24.11.2015 r. międzynarodowa konferencja muzykologiczna „Edvard Grieg and His Times” z wykładem popularyzującym muzykę tego kompozytora.

 

Po konferencji odbędzie się koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, na którego program złożą się m.in. utwory nawiązujące do tematyki konferencji. Adresatami koncertu będą studenci jak również mieszkańcy woj. śląskiego. 

 

Celem warsztatów 23.11.2015 r. jest praca nad interpretacją utworów wokalnych i instrumentalnych E. Griega. Studenci będą pracować pod kierunkiem wybitnych specjalistów – muzyków, muzykologów oraz wykładowców Akademii Griega z Uniwersytetu w Bergen oraz członków The International Grieg Society. Warsztaty będą poświęcone zagadnieniom: wymowie języka norweskiego, interpretacji tekstu, pracy nad materiałem muzycznym..

 

Konferencja muzykologiczna dnia 24.11.2015 r. poświęcona będzie sylwetce E. Griega i jego znaczeniu dla kultury Norwegii oraz dziedzictwa europejskiego. Jej celem będzie ukazanie roli muzyki Griega w kształtowaniu się muzyki europejskiej XIX w. oraz wpływu, jaki wywarła na kompozytorów XIX i XX w. Konferencja skupi wybitnych badaczy muzyki Griega. Zostanie wygłoszonych 8 referatów. W konferencji wezmą udział w charakterze słuchaczy studenci oraz wykładowcy z akademii muzycznych.

 

W ramach projektu zostanie wydana publikacja pokonferencyjna w języku polskim i angielskim. Będzie ona cennym wkładem do istniejącej już światowej literatury muzykologicznej poświęconej kompozytorowi, a na gruncie polskim publikacja będzie pierwszą monografią naukową o twórczości E. Griega. Monografia poszerzy świadomość roli tego kompozytora w historii muzyki i przyczyni się do spopularyzowania w Polsce wiedzy o nim i jego muzyce.

 

W trakcie konferencji zaprezentowany zostanie projekt inwestycyjny „Rewitalizacja zabytkowego obiektu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach”. 

 

Działania partnerskie w ramach projektu „Edward Grieg i jego czasy” przyczynią się do wzmocnienia współpracy dwustronnej między Polską a Państwem-Darczyńcą, dzięki zacieśnieniu współpracy pomiędzy Akademią Muzyczną w Katowicach a Akademią Griega z Uniwersytetu w Bergen.

 

Szczegółowy program konferencji

 

grants1

grants2

 

Działanie Partnerskie pn. „Edward Grieg i jego czasy” jest dofinansowane ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej – część „b” dla programu Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego.
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.
www.eeagrants.org

Kontakt

(tematyka związana z projektem)


tel. +48 32 77 92 119
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biuro projektu

Akademia Muzyczna w Katowicach
ul. Zacisze 3, 40-025 Katowice (pokój nr 3)