Aktualności

grants3 eea grants eea grants Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Akademia Muzyczna w Katowicach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rewitalizacja zabytkowego obiektu

Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

Trwają intensywne prace remontowo-konserwatorskie wewnątrz auli im. Bolesława Szabelskiego. Z zachowanych materiałów źródłowych wynika, że aula pełniąc funkcję siedziby Sejmu Śląskiego w latach 1922-1929 miała bogatą polichromię ścian i sklepień - liczne ornamenty, herby i postaci. Po wojnie polichromie zostały kilkakrotnie zamalowane.
W trakcie prowadzonych prac konserwatorskich odsłaniane są oryginalne polichromie, które były ukryte pod warstwą tynku. Światło dzienne ujrzy między innymi fresk przedstawiający postać św. Jadwigi - patronki historycznego Śląska oraz nieistniejący już drewniany kościółek św. Wawrzyńca z Mikulczyc. Pochodzący z XVI wieku kościół św. Wawrzyńca, na początku XX wieku został przeniesiony z Zabrza do Bytomia, gdzie całkowicie spłonął podczas pożaru w latach 80.
Aktualnie trwają pierwsze próby rekonstrukcji kolorystycznej łuków i sklepień. W poniżej zamieszczonej galerii zdjęć można zobaczyć efekty tych prac.

 

„Rewitalizacja zabytkowego obiektu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach”


Projekt jest współfinansowany w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”
Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
www.eeagrants.org

 

 

grants1grants1grants1

grants2grants2

Kontakt

(tematyka związana z projektem)


tel. +48 32 77 92 119
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Biuro projektu

Akademia Muzyczna w Katowicach
ul. Zacisze 3, 40-025 Katowice (pokój nr 3)